Co warto wiedzieć o menopauzie?

Klimakterium jest szczególnym czasem, kiedy to organizm kobiety przestaje być płodny, w związku z czym zachodzą w nim liczne zmiany. Jest to naturalny proces dla którego charakterystyczne są zaburzenia hormonalne. Pomimo tego, że w czasie tym wystąpią różne nieprzyjemne objawy, kobiety nie powinny przesadnie bać się menopauzy. Ważne jest natomiast to, aby pozyskały jak najwięcej wiedzy na temat charakteru tego czasu.

Na temat menopauzy w ostatnich latach mówi się coraz więcej, dzięki czemu kobiety wiedzą już, co mogą robić aby dużo łagodniej przejść przez ten etap. Przeciętnie menopauza zaczyna się po pięćdziesiątym roku życia, jednak mogą tu wystąpić pewne odchylenia. Warto podkreślić, że klimakterium nie jest chorobą tylko naturalnym procesem. W tym czasie obniża się produkcja estrogenów i kobiety przestają miesiączkować, co akurat dla wielu z nich jest powodem do radości.
Objawy charakterystyczne dla menopauzy to:
-wzrost wagi ciała
-rośnie ryzyko chorób serca
-zaburzenia koncentracji
-rośnie ryzyko wystąpienia osteoporozy
-pogarsza się pamięć krótkotrwała
-uderzenia gorąca
-świąd pochwy
-częstsze oddawanie moczu
-bóle mięśniowe i stawowe
-zmiany nastroju
-pogłębienie występującej już depresji
-przewlekłe zmęczenie
-zaburzenia snu
-wypadanie włosów

Na szczęście jest kilka dobrych sposobów na to, by poprawić swoje samopoczucie w czasie menopauzy. Panie powinny regularnie mierzyć ciśnienie krwi oraz badać w laboratorium poziom cholesterolu. Należy zaprzestać spożywania czekolady oraz palenia tytoniu. Jednocześnie bardzo pomocna będzie suplementacja wapnia, witaminy E, witaminy B complex i witaminy D, celem zapobiegania osteoporozie. Osoby uskarżające się na obniżenie nastroju mogą pić napary z dziurawca. Jeśli objawy menopauzy są bardzo uciążliwe warto rozważyć i omówić ze swoim lekarzem zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Taka terapia zapobiega miażdżycy i chorobie wieńcowej a ponadto korzystnie oddziałuje na układ nerwowy i moczowy. Powinna być ona stosowana przez okres co najmniej pięciu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Producent sukienek – Zakupy
Next post Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej