nawilżacz powietrza

Jak sobie radzić z suchym powietrzem – nawilżanie powietrza

Suche powietrze skutecznie utrudnia nam oddychanie i sprawia, że ta codzienna, niezauważalna czynność staje się uciążliwa i trudna. Może ono także przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, takich jak popękana skóra, suchość oczu i włosów oraz ból gardła. Istnieje jednak wiele sposobów, aby temu zapobiec. Nie od razu musisz wybierać się po zakup profesjonalnego nawilżacza powietrza. Sporo z tych sposobów możesz wykorzystać bardzo małym, albo wręcz zerowym kosztem, wykorzystując rzeczy, które masz we własnym domu. Sprawdź nasze porady i przekonaj się jak poradzić sobie z suchym powietrzem!

Częste wietrzenie

Bardzo prostym, wręcz podstawowym sposobem radzenia sobie z brakiem wilgoci w domu jest częste wietrzenie naszych pomieszczeń. Jest to bardzo ważne bo otwarte okno wpuszcza do naszego domu świeże, ale również, mniej suche powietrze. Warto wietrzyć szczególnie rankiem i nocą, kiedy powietrze jest chłodne i czystsze niż w trakcie dnia. Jest to dobry pomysł także dlatego, że pomaga zmniejszyć ilość roztoczy w domu.

Kwiaty doniczkowe

Może nie każdy wie, ale kwiaty są naprawdę wspaniałe jeśli chodzi o nawilżanie powietrza. Szczególnie kwiaty doniczkowe przodują w tym aspekcie. Pozwalają one skutecznie nawilżyć powietrze w pomieszczeniu. Praktycznie ciągle dokonują one fotosyntezy, czyli wymiany dwutlenku węgla. Produktem ubocznym tego procesu jest produkcja wilgoci. Nie są to duże ilości, lecz wystarczające by pomóc nawilżyć pokój. Szczególnie poleca się je do sypialni, albo pokoju dziecka, gdzie nie chce się montować specjalnych nawilżaczy.

Rozwieszanie mokrego prania

Co może być lepszego niż pozwolenie wodzie samej odparować. Suszenie prania w małych mieszkaniach pozbawionych balkonów, czy też tarasów jest praktycznie koniecznością. Co ciekawe może to być dużą zaletą. Takie postępowanie pomaga uporać się z suchym powietrzem. Wilgoć z prania naturalnie odparowuje, co pozytywnie wpływa na stan powietrza w naszym mieszkaniu. Najlepiej jest rozwiesić takie pranie w różnych częściach mieszkania. Grube ręczniki na drzwiach, mniejsze elementy ubioru mogą wylądować nawet na kaloryferach. Pamiętaj jednak, że nie wolno tego robić na grzejnikach elektrycznych!

Nawilżacz powietrza

A skoro już o nawilżaczach mowa to nie sposób je pominąć. Wprawdzie nie każdy ma je pod ręką we własnym domu, ale grzechem byłoby nie wspomnieć o tych urządzeniach. Nawilżacze wykorzystują parę wodną, aby dodać wilgoci do powietrza w domu. Są powszechnie używane w suchych miesiącach zimowych lub jeśli mieszkasz na obszarze borykającym się z brakiem wilgotności. Nawilżacz to opcja, która pomoże poradzić sobie z brakiem wilgoci, ale nie należy go stosować w pomieszczeniach ze zwierzętami.

Istnieją jednak różne rodzaje nawilżaczy, więc sprawdź, który z nich jest najlepszy w Twojej sytuacji. Możesz na przykład pokusić się o ceramiczny nawilżacz powietrza. Jest on wyjątkowo tani i skuteczny. Do małego pojemniczka dodaje się przefiltrowaną wodę, oraz kilka kropel ulubionego olejku, a następnie pozwala się mu działać cuda. Jako, iż te modele wykonane są z ceramiki to są niezwykle estetyczne i idealnie wpasują się w każde wnętrze.

Jeśli jednak boisz się, że przesadzisz z nawilżaniem to warto zdecydować się na taki nawilżacz, który jest w stanie regulować poziom wilgotności. Takimi nawilżaczami są modele elektroniczne wyposażone w higrostat. Mierzy on procentową wilgotność powietrza. Dzięki temu urządzenie wie, kiedy wilgotność jest odpowiednia i dalsze nawilżanie jest zbędne. Wiele modeli nawilżaczy nie tylko sprawia, że nasze powietrze nie jest już tak suche, ale i dodatkowo je oczyszcza. Często jedno dobre urządzenie jest w pełni wystarczające dla całego mieszkania. Duże modele nawilżaczy są w stanie nawilżyć mieszkanie o powierzchni aż do 60 metrów kwadratowych!

Czy nawilżanie powietrza jest konieczne?

W zasadzie to nie. Istnieją sytuacje kiedy warto to robić, ale są też takie kiedy ciągłe nawilżanie powietrza w mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem. Nie jest to wymagana szczególnie wtedy gdy:

  • nie występuje u ciebie suchy kaszel,
  • na oknach pojawiają się krople wody, zwłaszcza po gotowaniu na kuchence, czy długiej kąpieli,
  • w twoim domu lekko i swobodnie oddychasz,
  • nie masz nawracającego kaszlu.

Pamiętaj, że ciągłe nawilżanie powietrza może być czasem szkodliwe, ponieważ wilgoć wspomaga rozwijanie się pleśni i grzybów. Jeśli więc nie będziemy praktykować tego z umiarem i wyczuciem, możemy doprowadzić mieszkanie do znacznie gorszego stanu i większych problemów niż tylko suche powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zatkany nos, katar Previous post Jak poradzić sobie z zatkanym nosem?
sympatyczny pan zwijający dywan przed jego dziewczyną, która nie przejmuje się jego obecnością Next post Czy warto kupować dywan do mieszkania?