Biuro w klasycznym stylu
Dla większości z nas styl klasyczny kojarzy się ze starym, angielskim domem, w którym jest ciemno, meble są drewniane i ciężkie, a zasłony strojnie upięte i zakurzone. Jest to obrazek bardzo daleki od współczesnego stylu, pełnego lekkości i prostoty. Nie zmienia to jednak faktu, że styl klasyczny nadal ma swoich zwolenników, którzy chcą klasycznie urządzać zarówno swoje domy, jak i biura. Styl klasyczny może być elegancki i niezwykle efektowny, jeśli tylko zostanie wprowadzony z umiarem i gustem.
Jak może wyglądać biuro w klasycznym stylu?
Projektanci, których specjalnością jest projektowanie biur mają w swoich ofertach zarówno te modernistyczne i minimalistyczne, jak i klasyczne. Ten drugi styl zazwyczaj wybierany jest w przypadku branż takich jak prawnicza, gdzie wystrojem podkreśla się fachowość i prestiż wykonywanego zawodu. By uzyskać pożądany efekt, powinno się w idealny sposób połączyć elementy tradycyjne i nowoczesne, czego raczej nie da się osiągnąć samodzielnie, ale z pomocą architekta już jak najbardziej. Jest kilka zasad i elementów, o których warto pamiętać przy urządzaniu klasycznego biura, jednym z najczęściej wykorzystywanych i najbardziej oczywistych jest okazała biblioteka. Klasycznie urządzony gabinet powinien mieć regały wypełnione książkami. Z jednej strony wywołuje to atmosferę intelektualizmu, a z drugiej przytulności. Osoba odwiedzająca takie biuro od razu uznaje, że ma do czynienia z kimś, kto nie tylko ma dużą wiedzę, ale nadal ją pogłębia, co może przekonać do nas niejednego klienta czy partnera biznesowego. Trzeba pamiętać, że to, w jakiej przestrzeni się prezentujemy, wpływa na to, jak jesteśmy odbierani.
Artystyczne dodatki
W klasycznym gabinecie musi znaleźć się miejsce na obrazy, zdjęcia czy rzeźby. Obrazy powinny znajdować się w spójnych ramach, na pewno nie metalowych i nowoczesnych, ale też nie takich, które przywołują na myśl muzeum. Dobrze gdyby zdjęcia nawiązywały do branży, w jakiej działamy lub historii i osiągnięć firmy, może to znacząco pomóc we wzbudzaniu zaufaniu do marki u potencjalnych klientów. Dobrze sprawdzają się też drobne działa sztuki, które wskazują na dobry gust i wrażliwość użytkownika gabinetu.
Najważniejsze jest biurko
Projektowanie biur zawsze zaczyna się od biurka, centralnego punktu, przy którym będą odbywały się spotkania z Klientami, ale też przy którym będzie wykonywana codzienna praca. Biurko powinno być masywne, choć jego forma może być prosta, niekoniecznie ma być bogato zdobione i rzeźbione. Bardzo istotne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska, zarówno dla komfortu używającego, jak i dla podkreślenia pozycji osoby siedzącej za biurkiem. Biurko powinno zajmować centralną część pomieszczenia, a ilość ozdób i dodatków musi być ograniczona, by nie rozpraszać uwagi. Na biurku może pojawić się laptop, ramka na zdjęcie, notes czy przycisk do papieru, ale koniecznie trzeba unikać efektu zagracenia, który będzie nie tylko nieestetyczny i nieprofesjonalny, ale też niewygodny, a to funkcjonalność w przestrzeni biurowej jest najważniejsza. Przy aranżacji biura niezwykle jest też miejsce dla Klienta, które powinno być przede wszystkim komfortowo, a wizualnie dopasowane do całej reszty urządzenia.
Odpowiednie kolory
W przypadku wnętrza w stylu klasycznym liczą się nie tylko same elementy wyposażenia, ale też ich kolory. Powinny być stonowane, najczęściej pojawiają się tam brązy i zielenie. Dla pojedynczych elementów można zastosować odstępstwo kolorystyczne, jednak koniecznie należy zachować umiar.
Wybierając architekta, który zaprojektuje nam biuro w klasycznym stylu, przede wszystkim warto obejrzeć jego dotychczasowe projekty, by przekonać się, czy faktycznie odpowiada nam ten styl i czy dany fachowiec potrafi uzyskać elegancki, wyważony efekt stylistyczny. A może przy oglądaniu istniejących już aranżacji okaże się, że to nowoczesne biuro w lepszy sposób odpowiada na nasze oczekiwania? Dla każdego projektanta przy wyborze właściwego kierunku liczyć będzie się zarówno gust klienta, jak i branża w jakiej działa, ale przede wszystkim funkcjonalność i ergonomia biura, ponieważ to ona jest najważniejsza w przypadku pomieszczeń, w których na co dzień będą pracować ludzie.